diş çürümesi

Bakteriyel kaynaklı oluşan problemlerden biride diş çürükleri. Diş çürüklerine, dişin yüzeyinde kahverengi siyah renkte olan ve bazen de röntgen ile görülerek teşhis konulur. Bir dişte çürüğün artması halinde oyuklar meydana gelir. Herhangi bir tedavi ile kontrol altına alınmazsa sıcak ve soğuk içeklere karşı duyarlılık ve akabinde dişte ağrı olmaya başlar.

Yediğimiz yiyecek ve içeceklerin ağzımızdaki artıkları bakteri plaklarının oluşmasına sebep olur. Bakteriler bu artıkları öğüterek asitleri ortaya çıkarırlar. Ortaya çıkan bu asitler beli bir süre dişe temas ettiği için diş minesinin mineral özelliğinin kaybetmesine ve bununla birlikte dişin çürümesine neden olur.

Peki Diş Çürümesi Nasıl Engellenir?

Öncelikle diş fırçalama mutlaka yapılması gereken bir alışkanlık şekli olmalı. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez ortalama üç dakika dişlerimizi fırçalamaya özen göstermeliyiz. Sık dişler için günde bir kez doğru bir şekilde diş ipi kullanılması uygun olacaktır. Altı ayda bir düzenli olarak diş doktoruna gidip kontrollerimizi yaptırırsak olası çürük ihtimaline karşı erken önlem alınabilir. Yalnızca bunları düzenli bir şekilde uygulamış olursak diş çürüğünü engelleyebiliriz.

Diş çürüğü iç yada dış etkenler vasıtasıyla diş yapısının tahrip edilmesi halidir.  Bu hem diş minesini ( dişin dış kaplaması ) hem de dişin dentin tabakasını ciddi anlamda etkileyebilir . Diş çürüğü, ekmekler, tahıllar, süt, soda, meyveler, kekler veya şeker gibi karbonhidratlar (şekerler ve nişastalar) içeren yiyecekler dişlerde bırakıldığında ortaya çıkar.

Ağızda yaşayan bakteriler bu yiyecekleri sindirerek asit haline getirir. Bakteriler, asit, gıda artıkları ve tükürük , dişlere yapışan plak oluşturmak için birleşir. Plaktaki asitler dişlerin emaye yüzeyini çözerek dişlerde boşluk adı verilen delikler oluşturur.

Diş çürümesinin engellenmesine yönelik bazı tedbirler:

  • Kaliteli bir diş macunu ile dişlerinizi günde en az iki kez fırçalayın. Tercihen, her yemekten sonra ve özellikle yatmadan önce fırçalayın.
  • Dişler arasındaki olası artıklar günlük olarak diş ipi gibi yardımcı malzemelerle temizleyin.
  • Her gün deniz tuzu ile hazırlanmış  bir gargara ile durulayın . Bazı durulamalarda plak oluşturan bakterilerin öldürülmesine yardımcı olan antiseptik bileşenler de bulunur.
  • Besleyici ve dengeli yemekler yiyin ve atıştırmalıkları sınırlayın. Diş yüzeyinde kalabilen şeker, çubuk kraker ve cips gibi karbonhidratlardan kaçının. Yapışkan yiyecekler yenirse, dişlerinizi hemen sonra fırçalayın.
  • Dişlerinizi güçlendiren tamamlayıcı etkenlerin kullanımı konusunda diş hekiminize danışın.
  • Diş hekiminize bu konuda aklınıza takılanları sormaktan çekinmeyin.
  • Yüksek alkali su için. Çocukları diş çürümelerinden korumak için her gün düzenli olarak temiz ve kaliteli su tüketmek önemli.
  • Profesyonel temizliğinize dikkat ederek düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here