bonding

Diş hekimleri Diş Kırıkları durumunda dişin kırık olan bölümünü onarmak amacı ile yapıştırma sistemleri uygularlar. Bonding ‘de kelime anlamı olarak yapıştırma anlamını ifade eder. Kırık parçayı yapıştırmak veya daha sıklıkla ve başarı ile uygulandığı şekli ile diş dolgusunu yapıştırmak olarak tarif edebiliriz.

Diş tedavisinde Bonding İşlemi denildiğinde ilk olarak diş kırıkları yada aralıklı dişlerin boşluklarının kapatılması akla gelmelidir. Son yıllarda kullanılan bir terim olması nedeni ile bonding uygulaması giderek popülarite kazanmaktadır. Bonding uygulaması kırık diş tedavisinde son derece başarılı sonuçlar veren bir estetik diş tedavi uygulamasıdır.

 Aralıklı Diş Kapatılması Nedir

Bu aşamada diş hekimliğinde diş aralıklarını kapatmanın farklı yöntemleri vardır. Ortodonti Tedavisi ile aralıkların kapatılması mümkün olduğu gibi laminate veya zirkonyum diş kaplama ile aralıklar kapatılabilir. Bunları kısaca açıklayalım;

Bonding ile Aralıklı Diş Kapatılması

Çene kemikleri büyük buna karşılık dişler küçük ise diş araları boş kalır. Bu durumun tam tersinde yani dişlerin büyük diş kavsinin küçük olması durumunda da dişler çapraşık durumda olur. Dişlerin eğri olması durumunda ortodonti tedavisi, zirkonyum diş kaplama veya laminate veneer diş uygulaması arasından diş hekiminin size önerdiği bir tedavi modelini yaptırabilirsiniz.

Ortodonti ile Aralıklı Diş Kapatılması

Dişlerin az  olması durumunda ortodonti tedavisi en iyi seçeneklerden birisidir kuşkusuz. Dişler üzerine yapıştırılan metal veya seramik braketler yardımı ile diş hareketi gerçekleştirilir ve dişlerin düzgün bir şekilde sıralanması sağlanır. Diğer bir aralıklı diş kapatma şekli de ortodonti de kullanılan şeffaf plak ile ortodonti yöntemidir.

Şeffaf plak yönteminde aşama aşama takılan plaklar sayesinde aralıklı dişlerin kapatılması mümkündür. Çok ileri aşamada olmayan diş aralıkları kapatma işleminde şeffaf plaklar tercih edilen aralığı kapatma işlemlerinin başında gelmektedir.

Bonding ile diş aralığı kapatma işlemi şeffaf aparey kullanılarak uygulanan işleme göre daha kısa sürede yapılır. Ancak diş genişliği artar. Kişinin dişi zaten geniş ise bu durumda bonding tercih edilmez. Bu gibi durumlarda ortodonti tedavisi ile diş aralıkları kapatılır.

Hangi durumda diş teli hangi durumda bonding uygulanması gerekeceği ile ilgili kararı daha doğru ve net olarak verebilmek için sizleri kliniğimize bekliyoruz.  Devam edelim. Dişlerin kapanışı, mine yapısı, boyutları, dudak pozisyonu gibi faktörler vereceğimiz kararda etkili olmaktadır.

Laminate veneer ile Aralıklı Dişlerin Kapatılması

Diş aralığı kapatma işlemi adına uygulanabilen farklı yöntemlerden bir tanesi de laminate veneer porselen diş kaplama ile aralığın kapatılması işlemidir. Çok ince porselenlerin dişin sadece ön yüzeyine yapıştırılması le bu tedavi başarıya ulaşır. Diş yüzeyinden en az miktarda aşındırma işlemi gerçekleştirilmesi laminate veneer diş fiyatları yüksek olmasına rağmen tercih edilmektedir.

Bonding Diş Fiyatları 2020

Kuşkusuz fiyatlardan önce gelen sağlıktır. Bazen diş yüzeyinden hiç aşındırma yapılmaksızın bile bu yöntem ile sonuç alınabilmektedir. Ancak genellikle diş yüzeyinde aşındırma ve sonrasında alınan hassas diş ölçüsüne göre titiz bir çalışma gerektirir. Laminate veneer fiyatı yüksek bir estetik diş hekimliği uygulaması olmasına rağmen sağladığı güzel görüntü nedeni ile tercih edilen bir uygulamadır.

Bonding fiyatı her diş yüzeyi için farklı fiyat aralığındadır ve işlemler tek seansta tamamlanabilir. Bonding fiyatı konusunda güncel fiyat bilgisi almak için sizleri dilerseniz kliniğimizde ağırlamak dilerseniz telefon yada mesajla bilgilendirmek isteriz. Randevu almak isterseniz iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here